تاریخ : چهارشنبه 28 مهر 1400
کد 22

وحدت از منظر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

بزرگترین چالش وحدت میان مسلمانان این است که هوادارانش آنرا  نه به مثابه یک قاعده دینی، انسانی و اخلاقی ، که به مثابه یک استراتژی و راهبرد سیاسی اجتماعی دنبال می کنند.
از نگاه آنان وجود دشمنان و مخالفانی که اساس اسلام را تهدید می‌کنند وحدت را الزام کرده است ؛ نه قاعده اخلاقی که می گوید : « دیگران را چون خویشتن دوست بدار» . نگاه آنان به ضرورت وحدت را می‌توان اینگونه ترجمه کرد که ستیزه و بر سر هم کوبیدن را به روزگار دیگری حواله دهیم و فعلا آشتی باشیم . در حالی که چنین بینشی جامعه اسلامی را به نجات و همگرایی شایسته نزدیک نخواهد کرد.
وحدت از منظر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نه امری تاکتیکی و استراتژی، بلکه یک اصل اسلامی است، در این زمینه می‌فرمایند: «نباید به وحدت به چشم تاکتیک نگاه کرد؛ وحدت یک اصل اسلامى است.» این بیان معظم‌له، علاوه بر تبیین حقیقت وحدت و خاستگاه دینی آن، پاسخ به آن دسته دیدگاه‌هایی است که وحدت را یک امر صرفاً تاکتیکی یا استراتژیکی قلمداد می‌نمایند. لذا ایشان وحدت را از واجبات و ضروریات دین مبین اسلام معرفی می‌نمایند، «تقریب را لازم و واجب و ضروری و در جهت اهداف نظام اسلامی می‌دانیم.» و در کلام دیگری تصریح نموده‌اند: «وحدت بین مسلمین، به صد دلیل واجب، و به صد دلیل ممکن است» و «تنها نسخه شفا بخش برای علاج دردهای جهان اسلام می‌باشد.»

تبریز - خیابان آزادی - میدان حکیم نظامی - دانشگاه هنر اسلامی تبریز

کد پستی : 5164736931   تلفن : 35539203-041   دورنگار :35412140-041

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.